Skryté poklady východného Chorvátska

Skryté poklady východného Chorvátska

Dážď nás nasledoval celú cestu až k vchodu do Slavónie, niekde okolo Požegy, kde nás slnko privítalo. "Nakoniec sme utiekli z toho dažďa," myslel som v tom okamihu. Oblak nás ale krátko nato chytil, už v Osijeku, ktorá bola našou prvou zastávkou.

Veľmi skoro Osijek nám ukázal svoju silu, jeho rieku Drava, okolo ktorej bol postavený Osijek. Dážď, ktorý nás neustále viedol, nebránil tomu, aby sme prechádzali chodníkom po rieke. Na rieke Drava sa nachádza jeden z rozpoznateľných symbolov mesta Osijek, visutý mostík známy ako most pre chodcov, cez ktorý sa dostanete na druhú stranu rieky, napríklad do zoologickej záhrady Osijek, ktorú sme tentokrát nevideli. Čoskoro sme boli pred pevnosťou známa ako symbol mesta Osijek, Tvrđa. Dnes sú to len časti bývalého jedného z najväčších a jedného z najmodernejších vojenských pevností v Európe. Hoci len pozostatky, aj dnes sa zdá, že pevnosť Osijek je veľmi silná. Okolie obsahuje veľa zelene, parky a záhrady, ktoré zvyšujú hodnotu pevnosti.

 

Osijek

 

Prechodom cez Dravu sme opustili Osijek a Slavónsko a smerovali smerom k Baranji, presnejšie k etno dedine Karanac. Karanac vám dáva autentický zážitok z dediny Baranja, ktorú možno pozorovať tradičnými rodinnými domami a farami zdobenými v starom štýle. Takže na väčšine rodinných fariem môžete vidieť a hrať s domácimi zvieratami, vychutnať si tradičný životný štýl a domáce jedlá. Pre ubytovanie v meste Baranja sme si vybrali autochtónnu rodinnú farmu Sklepic, kde hostitelia nás srdečne privítali. Miesto je oázou, ktorá vás prinesie späť do minulosti, v čase, keď nebol žiadny televízor ani mobilný telefón. Na raňajky čakala na stôl skutočná pochúťka z domácich výrobkov. Taktiež sme počuli príbeh hostiteľov, ktorí opustili mestský život a venovali svoj život rodinnej farme v Baranji.
Cesta ďalej vedie cez početné vinice. Oblasť Baranja je ďaleko známa svojimi vinohradmi a vinárstvami, ako sú Josic, Kazalić, Belje, Kolar a mnoho ďalších. Jazda na miestnych cestách nás vedie cez Beli Manastir a okolité menšie miesta až do Batiny. Batina je miestom ohraničeným dvoma krajinami. Keď vylieznete na kopci nad Batinou, môžete vidieť Maďarsko a Vojvodinu v Srbsku. Toto je oblasť, kde sa viedla bitka pri Batine počas druhej svetovej vojny. Ako pripomenutie je tu umiestnená pomník a pamätné centrum Batiny Battle. Veľmi blízko centra tohto malého miesta je zelený ostrov, víkendový rezort s piesočnou plážou na rieke Dunaj.

 

Etno selo Karanac

 

Pokročili sme ďalej na juh a cez obec Tikveš sme dosiahli prírodný park Kopački rit. Kopački rit je zaplavená oblasť ohraničená dvoma riekami, Dunaj na východe a Drava na juhu. Prírodný park bol pomenovaný po neďalekej obci Kopačevo, zatiaľ čo meno Kopacki rit pri preklade z maďarčiny znamená bažinatú lúku. Prírodný park je známy ako domov rôznych druhov vtákov. Tu sa môžete stretnúť s bielymi a čiernymi ružami, volavkami, bažantmi, divými kačkami, úhormi a mnohými inými druhmi. Uvidíte však niektoré z nich, závisí od času roka, na ktorom navštívite Kopacki Rit a samozrejme, ako ste šťastní. Prírodný park možno čiastočne navštíviť pešo, zatiaľ čo ostatné časti parku môžu vidieť turistický vlak, turistický čln a bicykel. Všetky informácie o pracovnej dobe a cenách vstupeniek nájdete na stránke oficiálneho parku.

Ďalšou destináciou bolo Vukovar, mesto, o ktorom som očakával, že dôsledky Vtáčiej vojny budú stále viditeľné. Hoci to nebolo vidieť v architektúre mesta, nejaký ponurý pocit na uliciach nemohol byť bez povšimnutia. Vukovar je mesto, ktoré vzniklo na rieke Dunaj. Cez mesto prúdi rieka Vuka, ktorá v tomto okamihu rozdeľuje dve geografické oblasti, Slavónia a Srijem a potom sa vlieva do Dunaja. Na rieke Vuka sa nachádza most pre chodcov, ktorý bol pomenovaný Jean Michel Nicolier, mladý francúzsky dobrovoľník, ktorý bojoval vo vlasteneckej vojne s cieľom pomôcť Chorvátsku. Bohužiaľ jeho život bol prehltnutý na Ovčare. Získal niekoľko posmrtných vyznamenaní a jeden z nich je štatút tohto mosta pre chodcov.
Staromestské ulice skrývajú staré barokové budovy s charakteristickými črtami. Na hlavnom námestí je umiestnená budova Radnički dom, ktorá predstavuje bývalý Grand hotel. Prechádzka po rieke vás prinesie na niekoľko pamiatok tohto mesta. Na jednej strane je barokový zámok Eltz z 18. storočia. Od roku 1968 sa budova používa na účely múzea mesta Vukovar. Aj napriek tomu, že bol úplne zničený vo vlasteneckej vojne, v roku 2011 bol hrad obnovený. Prechádzka opačným smerom vás dovedie k vodárenskej veži Vukovar, jednej z najznámejších symbolov mesta Vukovar. Veža je stavba, ktorá bola úplne poškodená vo vlasteneckej vojne, ale na ktorej bola vždy chorvátska vlajka, dokonca aj v čase obliehania Vukovaru. V blízkosti Vukovaru sa nachádza aj pamätné centrum mesta Ovcara, múzeum kultúry Vučedol atď. Zostavili sme tieto pamiatky už inokedy.

 

Kopački rit

 

Ďalšou destináciou bol Ilok, najvýchodnejšie mesto v Chorvátsku, ktoré sa rozprestieralo na svahoch Fruška gora. Pri vstupe do mesta si všimnete početné znaky, ktoré poukazujú na početné vinárske a vinárske závody. Nachádza sa tu jedna z najznámejších chorvátskych vinárstiev, Iločki podrumi. Okrem toho, že budete môcť vyskúšať najkvalitnejšie víno - traminac a iné odrody bieleho vína, môžete stráviť večer v tomto komplexe, jesť nejaké jedlo a urobiť prehliadku vínnej pivnice spolu s priateľskými sprievodcami. Môžete si dokonca kúpiť víno z roku 1947, ktoré si osobitne cení kráľovná Alžbeta II.
Nad suterénom je impozantný palác Odescalchi, v ktorom sa nachádza múzeum umenia. Z mestských hradieb sú úchvatné výhľady, hlavne ak zažijete západ slnka ako my. Pohľad je nádherný smerom k Dunaju, ktorý je obklopený zeleňou a smerom na mesto v Srbsku, Bačka Palanka, ktorá sa nachádza na druhej strane rieky. V tejto budove sa nachádza aj františkánsky kostol a kláštor Ivana Kapistrana.
Vzhľadom na gastronomickú ponuku spoločnosti Ilok treba spomenúť, že výber je zúžený, ale jedným z mála reštaurácií, ktoré je potrebné spomenúť, je Dunajský hotel na rieke Dunaj, ktorý nedávno dostal odporúčanie Michelin. Dôrazne odporúčame vyskúšať ryby tam!

 

Ilok

 

Ponuka súkromného ubytovania v tejto časti Chorvátska nie je taká široká ako v prípade pobrežia Jadranského mora. Bez ohľadu na to, na takmer každom mieste v tejto časti nájdete priateľské hostiteľov, ktorí vám ponúknu ubytovanie vo svojich izbách, apartmánoch alebo prázdninových domoch, v ktorých môžete zažiť zaujímavú kultúru a zvyky tejto menej známej časti Chorvátska. Určite, dovolenka v týchto častiach má svoje výhody a kúzlo, pretože budete ušetriť davy v turistických oblastiach a tiež nezabudnete, že si môžete vychutnať krásnu a zachovanú prírodu a čistý vzduch. To sú dôvody, prečo odporúčam navštíviť najzápadnejšie časti Chorvátska, kde môžete vidieť slávnu nížinu, ale aj silné rieky, zachovalé močiare a idylické kopce.

Tagy: Osijek, Vukovar, Ilok, Kopački rit

Radi by sme počuli svoje komentáre, príbehy a skúsenosti v Chorvátsku v komentároch Facebook nižšie


Odporúčané apartmány a súkromné ubytovanie v Chorvátsku